Kronika 2022
STATISTIKA OBYVATEL
K 1.1.2022 počet obyvatel 381
Muži do 15 let – 44
Muži nad 15 let – 156
Ženy do 15 let – 25
Ženy na 15 let – 156
Narozeni – 1
Nově přihlášeni - 6
Odhlášeni – 12
Úmrtí – 5
ZE SVĚTA I Z DOMOVA
Máme za sebou velice pestrý a náročný rok. Přinesl naději na ukončení pandemie koronaviru, ze které se radovala celá společnost. Začátek roku byl opět ve znamení pandemie, tentokrát se v Česku rozšířila méně nebezpečná, ale o to nakažlivější varianta OMIKRON, která sice způsobila rekordní počet nakažených, nikoli však zemřelých. Více než 2 miliony nakažených, 5700 zemřelých. Netušili jsme, že může přijít ještě něco horšího, válka na Ukrajině. Dne 21.2. ruský prezident Vladimír Putin zveřejnil projev, ve kterém oznámil uznání nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky a současně zpochybnil skutečnou státnost Ukrajiny. V ranních hodinách 24.2. ruská armáda napadla Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil 25.2. válečný stav a všeobecnou mobilizaci. Do Česka a okolních zemích EU začalo prchat tisíce Ukrajinců.
Naše vláda vyhlásila od pátku 4.3. nouzový stav, který měl pomoci Ukrajincům a lidem, kteří se o ně starají, běžných občanů se neměl dotknout. Do Česka uprchlo na začátku 20 až 30 tisíc Ukrajinců, převážně žen a dětí, protože pro ukrajinské muže ve věku 18 – 60 let byla vyhlášená všeobecná mobilizace. Celkově dočasnou ochranu v České republice dostalo 460 000 Ukrajinců.
Humanitární pomoc od našeho státu bylo vyplácení měsíční dávky 5 000Kč, zabezpečení ubytování, stravy, nejnutnějšího oblečení a hygieny. Lidé pořádaly sbírky oblečení, hraček a ostatních potřeb pro Ukrajince.
Naše obec se také na nařízení hejtmana Jihočeského kraje musela postarat o ubytování minimálně pro pět uprchlíků, které hradila ze svého rozpočtu. V objektu bývalé mateřské proběhly částečné stavební úpravy, vymalování, doplnění dveří, zajištění nábytku, matrací, povlečení a nádobí. Vznikla tak bytová jednotka pro nastěhován Ukrajinců. Ve výsledku však nebyla využita, protože nikdo z uprchlíků nepřijal toto ubytování. Dočasně přijali ukrajinští uprchlíci, jedna rodina, ubytování jen v soukromí českobudějovického chataře v chatě pod Soběnovem.
Pozornost se stále více stáčela k rostoucím cenám. Inflace v květnu činila 16 procent, což je nejvyšší míra za 30 let. Nejvíce rostly ceny potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Hlavním důvodem zdražování v bydlení byl nárůst cen za energie. Cena elektřiny stoupla o 35 procent, zemní plyn o 61 procent, tuhá paliva o 46 procent, tepla a vody o pětinu. Náklady vlastnického bydlení vzrostly o 19 procent v důsledku růstu cen stavebních materiálů, stavebních prací a cen nových bytů.
Hlavním důvodem zdražování potravin byly energetická krize. Výrobci přecházeli na nové smlouvy s dodavateli a platili za elektřinu a plyn aktuální ceny, tedy násobky toho, co dosud.
Oleje a tuky patřily k potravinám, které zdražovaly nejrychleji. Důvodem byl i válkou narušený dovoz surovin.
Příklad zdražování :
Olej ze 49,90Kč na 79,90Kč
Mouka z 18,90Kč na 26,90Kč
Máslo z 46,90Kč na 59.90Kč
Rohlík 1,90Kč na 2,9Kč, houska z 2,50Kč na 4,90Kč, chléb z 29,90Kč na 44,90Kč
Mléko z 19,90Kč na 21,90Kč
Vejce ze 3Kč na 5Kč
Cukr z 19,90Kč na 29,90Kč
Sýry z 38,90Kč na 49,90Kč
Bílý jogurt z 3,90K na 7,90Kč
Maso o 17 procent
Ceny automobilů vzrostly o 13,9 procent a pohonných hmoto 44,3 procenta
Benzín z 35,88Kč na 47,83Kč a nafta z 34,94Kč na 49,21Kč
Oděvy stouply o 22,9 procent a obuv o 16,8 procent
V roce 2022 jsme se rozloučili s mnoha známými herci a zpěváky, ale také oblíbenými režiséry, politiky. Vzpomínka patří Haně Zagorové, Marii Poledňákové a Dušanu Kleinovi, Radimovi Uzlovi, Josefu Abrhámovi, Josefu Somerovi, Josefu Aloisému Náhlovský, Ivaně Trampové. Pár dní před Vánoci nás opustil nejstarší z členů hereckého klanu Trojanovi, Ladislav Trojan ve věku 90 let. V zahraničních médiích se nejvíce řešilo úmrtí královny Alžběty II. Panovnice, která stála v čele Spojeného království 70 let, nejdéle ze všech britských monarchů. Zemřela ve věku 96 let 8. září, na trůn nastoupil její syn Karel III. Nebyla však jediným politikem, který opustil tento svět. Krom ní odešla i americká politička českého původu Madeleine Olbrightová, nebo bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Poslední den roku zemřel ve věku 95 let emeritní papež Benedikt XVI ve Vatikánu.
SPORT
Sportovní rok 2022 se dá směle označit za jeden z nejvýživnějších. Od 4. do 20.února se v Pekingu konaly olympijské hry. Česko vyslalo 115 sportovců. Česká výprava získala jednu zlatou medaily a jednu bronzovou. Zlato vyhrála Ester Ledecká v obřím slalomu ve snowbordu a bronz patří Martině Sáblíkové v závodu na 5000 metrů.
Mistrovství světa ve fotbale letos hostila arabská země ve městě Katar. Zlato vyhrála Argentina, stříbro Francie a bronz Chorvatsko. Naši Češi nepostoupili do kvalifikace.
Hokej byl pro Česko za posledních 17 let vyjímečný, protože ženy získaly bronz v dánském Hermingu, muži také bronz v Tampere a junioři v Edmontonu skončili čtvrtí.
CO LETOS NAŠE OBEC VYBUDOVALA?
Proběhla rekonstrukce kuchyňské linky v nájemním obecním bytě č. 5 u hospody.
Po obdržení dotace od Jihočeského kraje ve výši 271 000,-Kč začala úprava návsi v osadě Smrhov. Zbytek konečné ceny, která činila 744 382,13Kč zaplatila obec sama.
Prodloužení splaškové kanalizace na pozemcích v majetku obce.
Prodloužení vodovodního řadu k pozemku s budováním přípojky pro novostavbu rodinného domu.
VOLBY 2022
25.5. na veřejném zasedání byl hlavním programem projednání letošních voleb do zastupitelstva obce, na kterém bylo občanům předneseno, jak se mohou zájemci o kandidaturu přihlásit. Dále zastupitelstvo obce schválilo počet volených členů do zastupitelstva a to sedm, pro období 2022 – 2026.
Ve dnech 23.9. a 24.9. proběhly volby do zastupitelstva obce a jedné třetiny senátu Parlamentu České republiky. V naší obci se na kandidaturu přihlásilo devět kandidátů, občané mohli zaškrtnout maximálně sedm. K volbám se dostavilo 205 občanů Soběnova, volební účast v procentech byla 69,49.
Výsledek voleb do zastupitelstva naší obce dopadl takto:
Josef Čabela - 168 hlasů
Lucie Finková – 166 hlasů
Michael Řepa – 158 hlasů
Josef Šedivý – 125 hlasů
František Ertl – 119 hlasů
Jaroslav Prommer – 118 hlasů
Roman Grznárik – 113 hlasů
Jaroslav Charvát – 112 hlasů
Nikola Tůma – 72 hlasů
19.10. se konalo ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva obce Soběnov, které svolal dosavadní starosta obce Josef Čabela. Starosta poděkoval členům bývalého zastupitelstva za jejich práci a přínos pro obec.
Nově zvolení zastupitelé složily slib se slovy: „Slibuji věrnost České republice, slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě v zájmu obce Soběnov a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky“.
Poté mohla proběhnout volba starosty, místostarosty a určení způsobu volby. Volba byla veřejná, na starostu byl navržen a odhlasován Josef Čabela, jako dlouhodobě uvolněný starosta.
Na funkci místostarosty Lucie Finková, neuvolněná funkce místostarosty.
Dále byl odhlasován finační a kontrolní výbor. Předseda finačního výboru byl zvolen Josef Šedivý a jeho členové Michael Řepa a Roman Grznárik. Předseda kontrolního výboru byl zvolen František Ertl a jeho členové Jaroslav Charvát a Jaroslav Prommer.
Dále bylo rozhodnuto o odměnách za výkon neuvolněných členů zastupitelstva.
Místostarosta – 8 700 Kč
Předseda výboru a zastupitel – 1 500 Kč
Člen výboru a zastupitel – 1 200 Kč
Člen výboru – 500 Kč
Jaroslav Charvát, člen výboru se písemně vzdal nároku na odměnu za výkon funkce člena kontrolní komise obce Soběnov, do které byl zvolen a to od 1.11.2022 bez nároku.
STAROČESKÁ KOLEDA
26.února byla sobota, kdy začala v Soběnově staročeská koleda. V sedm hodin ráno se v hospodě sešli koledníci a místní ženy, které koledníky našívaly. Rychtář s Konšelem se vydali pro povolení ke koledě ke starostovi obce. Rychtář se slovy: „Vážený pane starosto z tohoto poctivého příbytku. Náš hejtman a kamarádi vám vzkazují upřímný pozdrav Pán Bůh a pověděti mám, zdali smíme z této šlechetné obce vyjíti, zase do ní vrátiti, ji obkoledovati a v ní koledu uzavříti. Za všechny ručíme, jen za ty třapaté ne. To, co dostanou do huby sní, a to ostatní si schovají. Doufám, že nám na to odpověď dáte, nám za zlé míti nebudete a od nás si tabáku vezmete ke šňupnutí.“ Po šňupnutí a posezení u občerstvení je povolení dáno. Poté se koledníci vydali zpátky do hospody s povolením.
Z hospody koledníci vyšli na náves, kde zatancovali kolečka, uklonili se u pomníku sv. Jána a odjeli do Smrhova, kde začala koleda. V poledne se vrátili do Soběnova, kde koleda pokračovala až do setmění. Letos odpoledne kolem třetí hodiny si koledníci připravili pro diváky koledy souboj růžičkové a slaměné koledy. Děj se odehrál na návsi, kde se koledníci potkali se slaměnými. Slaměné koledníky doprovázel místo hudby harmonikář, slamění dělali kola neživým věcem, například lampě, kašně. Když se setkali, začala bitka mezi třapatými pro pobavení diváků. Hejtman slaměných přerušil bitku slovy:“ Pane hejtmane s panem rychtářem, abychom si něco o kolednických právech pověděli, aby si páni tancmajstři a páni maškarádi zatančili, po šňupci tabáku podali a na dobré urovnání do společné podoby vše udělali“. Poté začalo vyjednávání mezi koledníky růžičkové koledy se slaměnou. Hejtmani koled si pokládají navzájem legrační otázky a otázky na symboly koledy. Když byla dohoda o přátelství stvrzena, maškary udělali ze sebe most, po kterém přešli hejtmani, aby se potkali a přátelství ztvrdili podáním ruky a šňupcem tabáku. Růžičková koleda pokračovala po vsi až do setmění. Večer se na sále konal Věneček, pro svobodné a vdané ženy. Sobotní koledu ukončilo rozvázáním kola.
Zakončení masopustního období skončilo úterým 1. března. Koledníci odpoledne koledovali ve Skalinách, až do setmění. Vpodvečer na návsi byl zastřelen Masopust – matka, aby byl potom na sále za obřadu kněze koledy obživen velkým panákem rumu. Večer na sále kulturního domu se konal věneček pro všechny přítomné muže.
NÁVRAT ZTRACENÝCH SYNŮ
12.3. V sále kulturního domu se konalo vzpomínkové setkání „Návrat ztracených synů“. Pan Jiří Císař nám poutavě líčil průběh události z května 1945, společně s promítáním a výstavou dobových fotografií. Tato událost je již popisována v kronice naší obce, proto jen ve stručnosti připomenu její průběh. V zajetí zůstalo pět mužů. František Pesinger, 30 let, ženatý tesař z Besednice – Bída čp.120, petr Trajer, 36 let, ženatý zedník z Besednice – Bída čp. 124, František Wortner, 25 let, svobodný obuvník ze Soběnova – Bída čp.17, Bohumil Orholz, 20 let, svobodný zedník ze Soběnova p. 112 a Miroslav Kotek, 23 let, svobodný zedník ze Soběnova čp. 80. Nerozvážný čin několika mladíků, kteří chtěli odzbrojit ustupující jednotky nacistické armády skončil zajetím, těchto pěti. Byli mučeni a jejich poprava je válečným zločinem, jehož pachatelé nebyli nikdy dopadeni a potrestáni. Pátrání po zajatých mužích, se rozběhlo hned s koncem války, ale až díky informaci, kterou získal asi rok po této události otec jednoho ze zavražděných Petr Wortner, se podařilo zjistit místo popravy. Lidé z Pyhrabucku v Rakousku věděli, kde bylo popraveno pět mužů z Čech, ale jejich totožnost neznali. V listopadu 1946 už se vědělo, kde došlo k popravě a kde jsou těla popravených pohřbena. Protože se blížila zima byla exhumace těl a jejich převoz do Soběnova odložen na jaro 1947.
9.5.1947 se konal pohřeb se smutečním průvodem v Soběnově na návsi, až na místní hřbitov, kde byly rakve s těly uloženy do společného hrobu. Dodnes při výročích osvobození vzdává soběnovská obec úctu těmto hrdinům položením květin a připomenutím této události.
VELIKONOCE
Letos jsme Velikonoce slavili od zeleného čtvrtka 15.4 do velikonočního pondělí 19.4. Počasí bylo chladnější, ale slunečné. I v Soběnově chodili koledníci pro malovaná vajíčka.
VELIKONOČNÍ TURNAJ
16.dubna na sále kulturního domu, pořádali zástupci stolního tenisu ze Sokola Velikonoční turnaj ve stolním tenise pro děti i dospělé. Za děti přišli pouze dva chlapci, dospělých bylo11. Příjemné sportovní odpoledne si přesto užili.
MÁJKA
30.4. se mladí sešli na návsi, aby vykopali díru na novou Májku, dojeli do lesa Májku vybrat a společnými silami vztyčili na návsi. Samozřejmě se jim Májku podařilo uhlídat do druhého dne.
RALLYE
Soběnov patří neodmyslitelně mezi vesnice rallyesportu zaslíbené. Letos Soběnov projížděli závodníci, kteří se zúčastnili těchto soutěží.
21.5. v soutěži Rallye Český Krumlov 49.ročník. Po startu na zaprášené cestě v místním statku přijely soutěžní posádky po místních komunikacích na náves. Za pravým odbočením u hasičské zbrojnice následovalo kolečko kolem obchodu s potravinami, návrat zpět k parku a ostrá levá zatáčka za balík u domu, směr po návsi dolu na Skaliny a dál na Kohout. Tato rychlostní zkouška se nazývala SM produkt Kohout a její délka byla 10,76 km. Za historická vozidla jel místní rodák Michael Řepa se svou přítelkyní Michaelou Stýblovou.
11.9. v soutěži South Bohemia Classic 13. ročník. Je to rallye automobilů vyrobených do roku 1993. Se svým automobilem Škoda 110 R opět soutěžil místní rodák, Michael Řepa se svou přítelkyní Michaelou Stýblovou.
SBĚR
I letos měli občané možnost zbavit se železného šrotu a to 16. dubna. Místní dobrovolní hasiči se postarali o svoz sběru od jednotlivých domů, kde místní připravili hasičům železo. Železný šrot takto občané věnují hasičům, hasiči pořádají hasičské slavnosti pro tyto občany. Také místní obec se postarala o sběrný den směsného odpadu pro občany. 15.května mohl každý přivézt na farský dvůr odpad, kde ho zastupitelé a dobrovolníci třídili.
SLAVNOST BOŽÍ TĚLO
Římskokatolická farnost Soběnov uspořádala jako každý rok Slavnost těla a krve páně v Hájku U panny Marie. V sobotu 18.6. se konala mše svatá s eucharistickým průvodem ke čtyřem oltářům a požehnáním do čtyř světových stran. Po mši a průvodu byli všichni pozváni na pohoštění s hudbou ke kuželně v Soběnově.
DĚTSKÝ DEN
Za krásného slunečného a teplého počasí ženy ze Sokola připravili u kuželny 26.6. Dětský den. Na stanovištích děti převážely polystyrenové cihličky a stavěly z nich komín, vkládaly polystyrenové tvary do správného výřezu, házely míčky na medvěda, skákaly v pytli, chytaly barevné ryby na prut a správně podle barev je třídily, navlékaly korálky, házely na vystavěnou pyramidu z barevných ruliček, procvičily slalom s hokejkou a pukem, zdolávaly překážkovou dráhu s kroužkem, malovaly obrázky. Za každé splněné stanoviště dostaly odměnu v podobě sladkosti. Po soutěžích děti dostaly opečený špekáček a pití. Špekáčky dětem zaplatila firma Le a Co, místního chalupáře pana Lence. Limonády a sladkosti pro děti zaplatila obec Soběnov. Pro dospělé hasiči zařídili točené pivo. Pivo si každý mohl natočit sám a zaplatit do připravené kasičky.
HASIČSKÉ SLAVNOSTI
5.7. na návsi v Soběnově hasiči připravili již 10. ročník hasičských slavností, které pořádají každoročně, jako poděkování místním občanům za věnovaný železný šrot. Pro posezení postavili velký obecní stan se sety na sezení, zajistili cateringovou firmu, která pro lidi zadarmo opékala prase na rožni, program na celé odpoledne a kapelu Hudební kroužek, která hrála lidem k tanci a poslechu do pozdních večerních hodin. Program začal ukázkou hašení ohně koňskou hasičskou stříkačkou, kterou obsluhovali vysloužilí hasiči ze Smrhova ve starých dobových uniformách. Poté jsme mohli vidět ukázku útoku dětských družstev v požárním útoku na čas. Hasiči pamatovali i na zábavu pro obecenstvo, proto připravili zábavnou soutěž v požárním útoku. Lidé se mohli dobrovolně přihlásit, pak byli vylosováni do družstev. Celkem se přihlásilo 7 družstev po 5 lidech. Jejich úkolem bylo vypít co nejrychleji velké pivo, ženy mohly malé pivo, na nosítkách odnést jednoho z družstva přes překážku, oběhnou hasičské auto, vylovit z kádě plné vody díly k útoku, sestavit je, roztáhnout hadice a nastříkat do terčů 10 litrů vody a to vše na čas. Další soutěží pro dobrovolníky byl hod prázdným sudem co nejdál. O další občerstvení a hlavně pití se starala paní Douchová z hospody Nesmeň se svou rodinou. Čepovalo se pivo Budvar, točená limonáda z pokrmů jsme si mohli koupit pikador, bramborák, klobásu. Hasiči měli pro všechny soutěží ceny, pro děti medaile a ceny. Provozovatelka obchodu paní Thi Lien Duong darovala všem soutěžícím dětem sušenky a pití.
ZNOVUOTEVŘENÍ HOSPODY
Po osmiměsíční pauze, kdy provozovatelka hospody ukončila ke konci loňského roku nájem, se našel nový nájemce, pan Milan Jedlička z Českých Budějovic se svým synem Vojtěchem Jedličkou, který si vzal hospodu do nájmu. Po předchozích zkušenostech naší obce s těžkostí provozovat hospodu v Soběnově, se zastupitelé rozhodli dát novému nájemci nájem „za korunu“. 26.8. byly hospoda nově otevřena. Nový hospodský točil pivo Budvar, pivo Kozel. Oba hospodští jsou muzikanti, proto zajistil country hudbu.
HASIČSKÁ ZÁSAHOVÁ JEDNOTKA
V Soběnově HZS má 10 členů.
Letos mezi jejich velké zásahy patří : hašení lisu na balíky na poli u obce Besednice – Píšetnice, odstranění spadlých stromů po bouřce a velkém větru a hlavně velká akce při hledání 80 leté důchodkyně z Ličova, která se ztratila. Po dvou dnech intenzivního hledání, našli důchodkyni podchlazenou, ale živou nedaleko Soběnova v lese.
27.8. Kaplické slavnosti byly věnované výročí 50 let profesionálních hasičů v Kaplici. I naše zásahová jednotka se zúčastnila jízdy hasičské techniky městem se svými vozy, s cisternovou stříkačkou Tatra 815 a s dopravním automobilem Wolsvagen transportér. Mezi další zajímavé technické vozy patřily dvě historické ruční stříkačky tažené koňmi a tři hasičská vozidla vyrobena ve 20 letech 20. století. V kaplickém parku probíhal další program, který začal služebním slibem příslušníků HZS Jihočeského kraje, s návštěvou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky Generálporučík ing. Vladimír Vlček, Ph,D., MBA. K vidění byly ukázky zásahu požáru objektu, nebo dopravní nehody, výstava techniky HZS a posezení za hudby jihočeské dechovky Božejáci.
POUŤ
11.9. Letošní pouti bohužel nevyšlo počasí. Neustálý déšť trval od ranních hodin až do odpoledních, kdy občas přestalo pršet, dokonce i vyšlo slunce, ale vzápětí zase pršelo. Teploty nebyly tak nejhorší, mezi 13 –16 stupni celsia. Plno místních lidí na pouť na náves ani nepřišlo, jiní jen navštívili kostel se mší svatou, děti si nemohly užít atrakce, jen ty zastřešené.
Pro zajímavost letošní ceny atrakcí : houpačky – 1 dítě 30 Kč, dvě na jedné houpačce 60 Kč
malý řetízkový kolotoč 40 Kč
autodrom – jedno autíčko 80 Kč
malý kolotoč se zvířátky 70 Kč
houpací a otáčecí lavice 80 Kč
jedna rána ve střelnici 10 Kč
PODZIMNÍ VYCHÁZKA
Krásné slunečné počasí a příjemné podzimní teploty nás doprovázeli na podzimní vycházce, kterou organizovali místní dobrovolní hasiči. Kolem jedné hodiny odpoledne jsme se sešli na návsi a vyrazili směr Kohout. Cílem nebylo zdolat Kohout, ale vydali jsme se směrem na vyhlídku pod Kohoutem na severozápadní straně s výhledem na Slavči. Celkem 45 lidí došlo na vyhlídku, kde jsme si opekli špekáčky. Hasiči se postarali i o další pohoštění – klobásy, pivo, limonády, ale i teplý nápoj svařák.
HASIČSKÁ ZÁBAVA
26. listopadu se konala hasičská zábava. Letos poprvé místo plesu hasiči zvolili zábavu. Kapela Hudební kroužek hrála k tanci a poslechu 106 lidem.
MIKULÁŠ
I letos chodili k dětem Mikuláš, Anděl a čerti. Rodiče si mohli telefonicky objednat jejich návštěvu.
BETLÉMSKÉ SVĚTLO
Letošní předávání Betlémského světla od hasičů z hornorakouského okresu Freistadt českokrumlovským hasičům se uskutečnilo v sobotu 17.12. od 17.00.hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Tragweinu v Rakousku. V letošním roce to bylo již po 34, kdy se společně potkávají hasiči na obou stranách hranice. Setkání se zúčastnilo 19 hasičských sborů z Českokrumlovska. Pro hasiče je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Od hasičů z hornorakouského okresu Freistadtu plamínek z Betléma za hasiče Českokrumlovska slavnostně převzal Pavel Rožbout, ředitel Územního odboru Český Krumlov Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.
Od jedné hodiny odpoledne někteří členové dobrovolných hasičů, v čele se starostou hasičů, připravovali vše na tuto akci Betlémské světlo. V hasičské klubovně loupali brambory na bramborák, vařili punč a čaj, připravovali stan na návsi s posezením, pokáceli májku a připravili z ní dřevo a oheň. V 17.00. hodin jsme se sešli a návsi, abychom čekali na příjezd s Betlémským světlem. Mohli jsme si dát bramborák, který hasiči postupně opékali na velkých pánvích na plyn, horký punč a čaj a hlavně celou dobu poslouchat i si zazpívat vánoční koledy a písně s kapelou, kterou zajistil hospodský. Kolem sedmé hodiny naši hasiči přijeli s Betlémským světlem. Lidé si připálili plamínek a poté byl umístěn před kostel. Další den bylo Betlémské světlo při mši svaté předáno v kostele, aby zde hořelo po celé vánoční svátky.
Počasí bylo velmi mrazivé, někteří se brzy rozešli do svých domovů, jiní ještě poseděli v místní hospodě.
VÁNOČNÍ TURNAJ
26.prosince na sále příznivci stolního tenisu se mohli utkat v tradičním Vánočním turnaji. Nechyběli ceny nejen za umístění, ale také za účast.
BULKA
28. prosince hráči karetní hry Bulka mohli v místní hospodě hrát o vítězství. Organizaci tohoto turnaje zajistili členové Sokola.
KONCERT
29.12. jsme mohli povánoční pohodu strávit při poslechu vánočního koncertu v kostele
sv. Mikuláše.
SILVESTR
31.12. už od odpoledních hodin se na sále kulturního domu hrála hra stolní tenis. Kdo chtěl mohl si zahrát, nebo jen tak posedět. V podvečer začaly přípravy na silvestrovské ukončení roku 2022.
HASIČI
Hasiči se tento rok opět aktivně účastnili soutěží v požárním sportu. Družstvo Muži Soběnov C zaběhalo 6 soutěží ve Velké ceně Českého Krumlova - VCČK a umístili na celkovém 5.místě, nejlepší čas sezony byl 21,06 sekund na sklopku a 25,25 sekund na nástřik. Nejlepší umístění této sezony získali v Besednici, kdy skončili na 3. místě.
Družstvo Muži Soběnov B ve VCČK skončili na celkovém 4. místě, kdy zaběhli 6 soutěží s nejlepším časem sezony 21,15 sekund na sklopku a 23,30 na nástřik. Nejlepší umístění bylo 2.místo v Besednici.
Družstvo Muži Soběnov A se aktivně účastnili Jihočeské hasičské ligy - JČHL a VCČK. Účastnili se celkem 19 soutěží. Se svým nejlepším časem 18,41 na sklopku na domácí půdě 20.8., skončili na 6. místě. Tato soutěž byla již druhým ročníkem Memoriálu Miroslava Řepy. Tento hasič a zastupitel obce Soběnova zemřel náhle ve věku 43 let. Druhý nejlepší čas 21,75 na nástřik zaběhli v Malešicích. Celkově v soutěži VCČK skončili na 2.místě a v JHČL historicky nejlepším 5.místě.
Hasiči mají aktivní i dětská družstva – družstvo přípravky, mladších a starších žáků.
Pro naší obec letos hasiči uspořádali sběr železného šrotu, 10.ročník hasičských slavností, podzimní vycházku na Kohout, Betlémské světlo, hasičskou zábavu. Účastnili se také na Slavnostech božího těla v Hájku.
SOKOL
Mezi aktivní sporty našeho spolku Sokol patří stolní tenis a kuželky.
Stolní tenis pokračuje ve hře v okresním kole a umístil se celkově na 5. místě. Jeho členi pořádali letos velikonoční a vánoční turnaj pro místní občany. Pro děti, které mají zájem o stolní tenis pořádají tréninky.
Kuželkáři mají čtyři družstva, která se zúčastňují soutěží. Družstvo „ A „družstvo „ B „
družstvo „ C „ a družstvo „ dorost“ .
V podzimní části sezony, která bude ukončena na jaře 2023, se zatím družstva drží na těchto místech :
Družstvo B – 1.místo, meziokresní přebor ČB- ČK
Družstvo C – 5. místo, meziokresní přebor ČB - ČK
Družstvo A – 4. místo , Divize jih
Dorost - 2. místo
Kuželkáři pro naší obec letos uspořádali Dětský den, Karneval pro děti, Bulku.
MYSLIVCI
Myslivecký spolek Soběnov má 10 členů.
Myslivci nejen zvěř loví, podle kalendáře odlovu, ale také se o zvěř starají, hlavně v zimním období. Zakládají seno do krmelců, oves a sůl. Letos myslivci zaznamenali výskyt vlka ve své honitbě. Přítomnost vlka byly zaznamenána nejen podle stop, záznamu na fotopasti, ale bohužel i podle stržené zvěře.
Letos se postarali i o chov divokých kachen, které vypustili na rybníku Hovňáku.
POČASÍ
Letošní rok byl pátý nejteplejší za 248 let.
Leden byl bohatý na zajímavé jevy, ve dnech 3., 17., a 20.1. byly pozorovány bouřky, na konci ledna silný vítr. Hned 1.1. teplota dosahovala 10 stupňů.
Únor pokračoval, nejteplejší den 10.2. vystoupal na dvanáct stupňů.
Jaro moc teplé nebylo, v první polovině jsme se dočkali teplot pod bod mrazu, což v lednu ani v únoru nebylo. V březnu byly velké teplotní rozdíly.
23. a 25.3. ranní teploty pod bod mrazu mínus pět stupňů, odpolední plus 20 stupňů. Slunce mimořádně dlouho svítilo, sníh napadl 4.3. kolem jednoho centimetru.
Duben začal ranními mrazíky a byl teplotně i srážkově podprůměrný. 2.4. napadl sníh 20 cm.
Naopak květen byl teplotně nadprůměrný, užívali jsme si i čtyři opravdu letní dny.
Červen pokračoval v teplotním nadprůměru, zažili jsme čtyři tropické noci. .Nejteplejší víkend začal 19.6. teplotou 39 stupňů celsia. Červen doprovázely velké bouřky se silnými větry, v Soběnově padaly stromy pod sílou tohoto větru. Naše hasičská zásahová jednotka musela odklízet stromy, u Kuruců v chalupách bouřka rozpůlila velký akát, v Luhu na cestě do Smrhova padaly také velké stromy a silnice byla neprůjezdná. U Píchů na zahradě nebo na silnici k Blansku. 16. 6. velká bouřka přinesla silné krupobití, padaly kroupy velikosti jednoho centimetru.
Červenec s průměrnou teplotou 18,6 byl teplotně normální pro letní měsíc.
Srpen byl teplejší než červenec s průměrnou teplotou 19,1. 5.8. denní teplota dosahovala až 37,7, stupňů, nejchladněji bylo naopak 6.8. kdy teploměr spadl až na 15 stupňů. Léto bylo velmi teplé.
Podzim začal slunečným zářím a pokračoval i říjen a listopad. Na letošní pouť byly teploty příjemné, bohužel celý den propršelo. Na listopadové vycházce s hasiči 12.11. nám stačili lehké bundy a mikiny, bylo slunečno a teplo kolem 15 stupňů. Celý podzim pokračoval typickým podzimní příjemným počasím. V noci z 18. na 19.11. začal padat první sníh, napadlo 5 cm.
A prosinec? Jedna sněhová kalamita za druhou, ledovky. Velká oblačnost a přechodné ochlazení v polovině měsíce nám přineslo sněžení a souvislou sněhovou pokrývku, která vydržela 14 dní.
Těšili jsme se na „Bílé Vánoce“ a přišla předvánoční obleva, prožili jsme jarní blátivé Vánoce. Závěr roku Silvestr nás překvapil teplotně nadprůměrným slunečným počasím. V Soběnově jsme naměřili 13 stupňů celsia, místy na sluníčku až 15 stupňů.
S počasím souvisí i náš největší požár v republice. V důsledku horka a sucha 23.7. vypukl požár lesa v Národním parku České Švýcarsko nedaleko Hřenska a okolí Pravčické brány. Oheň zasáhl 1600 ha plochy Národního parku, až do Německa. Zasahovalo 8 vrtulníků, 2 italské letouny a 2 letouny ze Švédska. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka a Saska. Požár byl uhašen v pátek 12.8. a na německé straně o týden později.